Saznajte odgovore na najčešće postavljena pitanja o Alori.
- Gdje mogu kupiti Aloru?
Alora tablete se kupuju u apotekama širom Bosne i Hercegovine, bez recepta.
- Da li se Alora smije koristiti sa drugim lijekovima?
Alora se smije kombinovati sa uobičajenim lijekovima. Ne smije se koristiti zajedno sa disulfiramom i lijekovima koji utiču na centralni nervni sistem (alkohol, barbiturati, sedativi i sl.)
- Da li Alora ima neželjena djelovanja?
Alora je biljnog porijekla i nema zabilježenih neželjenih djelovanja.
- Da li Alora izaziva ovisnost?
Alora, za razliku od sintetskih lijekova koji se koriste za smirenje (benzodiazepini), ne izaziva ovisnost.
- Trudna sam, da li smijem koristiti Aloru?
Alora se ne preporučuje trudnicama i dojiljama.
- Na koji način se dozira Alora i koliko dugo se pije?
Alora je dostupna u dvije jačine Alora Utra 200 mg i Alora 100 mg.
Preporučeno doziranje Alore Ultra kod odraslih i djece starije od 12 godina je 1 tableta 2 puta dnevno, odnosno 1 do 2 tablete Alore 3 puta dnevno. Ukoliko se radi o nesanici nervnog porijekla uzimaju se 1 do 2 tablete Alore Ultra sat vremena prije spavanja, odnosno 2 do 3 tablete Alore 1 sat prije spavanja. Alora Ultra i Alora se može koristiti kontinuirano ili po potrebi, a budući da nema neželjenih djelovanja niti izaziva ovisnost, nema vremenskog ograničenja za njenu primjenu.
- Da li mogu obavljati redovne dnevne aktivnosti ako popijem Aloru, hoće li me uspavati?
Alora sadrži biljku pasifloru, koja pri uobičajenom doziranju ima anksiolitički učinak, a tek pri visokim dozama pokazuje sedativno djelovanje, što znači da otklanja simptome anksioznosti, ali ne umanjuje budnost, koncentraciju i funkcionalnost.
- Već sam koristila biljne preparate koji nisu imali zadovoljavajući efekat, po čemu je Alora drugačija?
Danas na tržištu postoje brojni preparati, koji u svom sastavu sadrže različite biljke, poput kantariona, melise, valerijane, pasiflore. Pasiflora je jedna od rijetkih biljaka koja dokazano ima anksiolitički učinak i u akutnoj (kratkoročnoj) i u hroničnoj (dugoročnoj) upotrebi. Posljednjih decenija ekstrakt pasiflore je istraživan u kliničkim ispitivanjima i dokazano je da djeluje na supstancu GABA (gama-aminobuterna kiselina), čiji nedostatak u organizmu uzrokuje anksioznost.